Marketing Internetowy

Lis 26, 2014 Szkolenia, Wiedza
szkolenie marketing internetowy

Marketing Internetowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest to forma marketingu wykorzystująca Internet jako medium.

Skuteczność tego kanału w marketingu jest bardzo duża. Jednak trzeba umieć go właściwie wykorzystać. Marketerzy, którzy do tej pory wykorzystywali tradycyjne działania marketingowe, a nie mają stosownej wiedzy na ten temat możliwości Internetu, boją się z niego skorzystać.

szkolenie marketing internetowyCzęsto spotykamy się z opinią, że Internet jest drogi, kampanie nie przyniosły efektu i taniej można zrobić kampanię choćby w prasie, bo przynajmniej można pokazać reklamę swojemu zarządowi. Owczem, nie mając pojęcia jak kupić dobre media, w atrakcyjnej cenie, często realizują oni kampanie za pośrednictwem domów mediowych, czy zewnętrzynych agencji. Kiedyś było tak, że to właśnie domy mediowe posiadały tę tajemną wiedzę na temat skutecznego wykorzystania mediów. Tak było kiedyś. Teraz najlepsi, którzy zdobywali tam doświadczenie mają własne małe agencje (mini domy mediowe), czy też pracują bezpośrednio u swoich klientów, odpowiadając choćby za marketing internetowy. Dlatego wybór agencji ma bardzo duże znaczenie przy efektach kampanii. W dużych domach mediowych nasze kampanie są jedną z tysiąca w danym momencie realizowaną, więc mogą być nieefektywne. Mniejsze agencje, które często posiadają zbliżone rabaty w mediach jak duże domy mediowe, mówiąc delikatnie, będą bardziej przykładały się do tego aby kampania przyniosła zamierzony efekt.

Co więc powinien zrobić marketer, żeby skutecznie wykorzystać najlepszy kanał jakim jest Internet. Przede wszystkim polecam wszelkiego rodzaju szkolenia internetowe, czy też udział w konferencjach branżowych. Teoria pozwoli zrozumieć ogólnie jak możemy wykorzystać to medium oraz jak mierzyć efekty działań. To właśnie wysoka mierzalność prowadzonych działań w Internecie stawia go na pierwszym miejscu wśród dostępnych kanałów. Każdą realizowaną kampanię możemy zmierzyć, dlatego nie bójmy się testować. Zamiast od razu wyrzucić kilkadziesiąt tysięcy na kampanię odsłonową, warto najpierw zrobić test i zmierzyć jej efektywność. To pozwoli oszacować, czy możemy osiągnąć założony cel.

Często dostaję pytania, które metody rozliczeń najlepiej wykorzystać: CPM, CPL, CPC, CPA, CPS itp. Odpowiedź jest prosta: Każdą  🙂 Wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na dotarciu do bardzo dużej ilości użytkowników – mamy możliwość zrealizowania kampanii zasięgowej rozliczanej w CPM. Innym razem, poszukujemy bardzo dobrej jakości ruchu, wówczas możemy rozliczać sie za przekierowanego użytkownika (CPV), czy też za klik (CPC). Natomiast jeśli chcemy zbudować własną bazę użytkowników, możemy rozliczać sie za leada (CPL). To są oczywiście przykłady. Rzeczywistość pokazuje nam jednak, że formy rozliczeń można mieszać, w zależności od efektów, jakie przynoszą nasze działania.

Przykład:

Jakiś czas temu realizowaliśmy kampanię odsłonową rozliczaną w CPM, której głównym celem było:

– dotarcie do jak największej ilości użytkowników w naszej grupie docelowej

– poinformowanie ich o naszej ofercie (prezenacja oferty na kreacji)

– bezpośrednie przekierowanie użytkowników na naszą stronę docelową.

Kampanie tego typu działają podobnie do kampanii telewizyjnych. Mają za zadanie zbudować świadomość marki, a także mogą wpłynąć na decyzje zakupowe użytkowników, którzy zetnkęli się z tą reklamą.

Efekt:

Kampania ze względu na doskonałą jakość kreacji, z wyraźnym CTA, osiągnęła wysokie CTR-y na poziomie 0,4%, a także bezpośrednią sprzedaż post-click. Ilość przekierowanych użytkowników, dzięki wysokiej klikalności była bardzo duża. Dzięki temu, jeśli użytkownik już do nas dotarł, a nie wykonał żadnej akcji, mogliśmy go „złapać” wykorzystując nasz remarketing. A następnie, mogliśmy próbować ich „ścigać” i zachęcać, żeby jednak do nas powrócili i dokonali zakupu. Okazało się, że niedość, że remarketing był bardzo skuteczny, to ilość kampanii post-view przeszła najśmielsze oczekiwania. Dodatkowo w krótkim czasie po zakończeniu kampanii, wzrósł ruch bezpośredni do serwisu, który nam konwertował.

Wniosek:

Kampania, która miała dobrze przygotowaną kreację, właściwie wybrane miejsca emisji kampanii – oprócz budowania świadomości, od razu przełożyła się na sprzedaż, a to mogliśmy zmierzyć bardzo dokładnie właśnie dlatego że realizowaliśmy kampanię w Internecie. W innych mediach trudno jest tak precyzyjnie zmierzyć efekt kampanii.

Podsumowanie:

W powyższym przykładzie użyłem celowo kilku nazw, których większość osób, nie mających doświadczenia w tym medium, może nie rozumieć. Tego typu określeń jak choćby „post-click”, „konwersja” –  jest sporo ale wszystkiego można się nauczyć już podczas pierwszych kampanii.

Takie obawy marketerów, przed użyciem Internetu w swoich działaniach marketingowych, są dla nas zrozumiałe, dlatego każdemu oferujemy bezpłatne szkolenia z podstaw internetowych. Nawiązując współpracę z Ecomersum, poza wsparciem czysto szkoleniowym, oferujemy również przez cały okres trwania kampanii pełne wsparcie i pomoc w jej realizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przez Maciek Patla